Haber Detayı
13 Temmuz 2019 - Cumartesi 03:01 Bu haber 15 kez okundu
 
Hayatı Ramazanlaştırmak 2
 
 
Râmazan İklimi Haberi


Hamd, yalnızca Allah'adır. Salât ve selâm, kendisinden sonra peygamber olmayan Muhammed'e olsun.

İmdi:

Seleften bazı kimseler şöyle demişlerdir:

"Onlar, altı ay boyunca kendilerini Ramazan ayına kavuşturması için, altı ay boyunca da amellerini kabul etmesi için Allah'a duâ ederlerdi (yalvarırlardı)."

Bu, selefin (ilk müslümanların) bu aya büyük önem verdiklerine ve (Allah için) takdim ettikleri taatleri ve hayırlı amelleri düşündüklerine delâlet etmektedir.

Evet dostlar, Bizler bir Aileyiz, O halde Müslüman âilenin, günümüzde Ramazan ayı konusunda takdim edebileceği hayırlı projeleri olmalıdır..

Âile fertleri arasında bir uzlaşma ve uyum olmadan o âilenin herhangi toplu bir projeyi gerçekleştirmesi mümkün değildir. Âilenin, bu ayı sevgi ve rahmet dolu kalplerle karşılayabilmesi için, âile fertlerinin birbirlerine karşı hoşgörülü davranmasını, birbirlerinin (hata ve kusurlarını) bağışlamasını, kendi aralarındaki her türlü anlaşmazlık ve ayrılıkları gidermesini gerektirir.

Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:
"... Allah'(ın azabın)dan korkun ve birbirinizle aranızı düzeltin..."
(Enfâl Sûresi: 1)

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- de bu konuda şöyle buyurmuştur:

(( أَفْضَلُ الصَّدَقَةِ: إِصْلاَحُ ذَاتِ الْبَيْنِ.)) [ رواه الطبراني والبزار وصححه الألباني ]
"Sadakanın en fazîletlisi; iki kişinin arasını düzeltmektir (bulmaktır)." (Taberânî ve Bezzâr rivâyet etmiş, Elbânî de; "hadis, sahihtir" demiştir. )

Bir başka hadiste Rasulullah s.a.v. ..

وعن أَبي هريرة رضي اللَّه عنه قال : قال رسول اللَّه صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم : « كُلُّ سُلامى مِنَ النَّاسِ عَلَيْهِ صَدَقَةٌ كُلَّ يوْمٍ تَطْلُعُ فِيهِ
الشَّمْسُ : تَعْدِلُ بيْن الاثْنَيْنِ صَدقَةٌ ، وَتُعِينُ الرَّجُلَ فِي دَابَّتِهِ فَتحْمِلُهُ عَلَيْهَا ، أَوْ تَرْفَعُ لَهُ عَلَيْهَا مَتَاعهُ صَدقَةٌ، وَالْكَلِمَةُ الطَّيبةُ صدقَةٌ ، وبكُلِّ خَطْوَةٍ تَمْشِيهَا إِلَى الصَّلاةِ صَدقَةٌ ، وَتُمِيطُ الأَذَى عَنِ الطَّرِيقِ صَدَقَةٌ » متفق عليه . « ومعنى تَعْدِلُ بَيْنَهُمَا » تُصْلحُ بَيْنَهُمَا بِالْعَدْلِ .

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“İnsanın her bir eklemi için her Allah’ın günü bir sadaka vermek gerekir:İki kişinin arasını bulman, (haklarında adaletle hükmetmen) bir sadakadır.Bir kimseye bineğine binerken yardımcı olman veya yükünü hayvanına yüklemesine yardım etmen bir sadakadır.Güzel bir söz söylemek sadakadır.Namaza giderken attığın her adıma bir sadaka sevabı vardır.
Gelip geçenleri rahatsız eden bir şeyi yoldan alıp atman bir sadakadır.”

Buhârî, Sulh 11, Cihâd 72, 128; Müslim, Zekât 56. Ayrıca bk. Müslim, Müsâfirîn 84, Ebû Dâvûd, Tatavvu 12, Edeb 160

Yine, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

(( أَلَا أُخْبِرُكُمْ بِأَفْضَلَ مِنْ دَرَجَةِ الصِّيَامِ وَالصَّلَاةِ وَالصَّدَقَةِ؟ قَالُوا: بَلَى. قَالَ: إِصْلَاحُ ذَاتِ الْبَيْنِ، فَإِنَّ فَسَادَ ذَاتِ الْبَيْنِ هِيَ الْحَالِقَةُ، لَا أَقُولُ تَحْلِقُ الشَّعَرَ، وَلَكِنْ تَحْلِقُ الدِّينَ.)) [ رواه أبو داود والترمذي ]

"Size, (nâfile) orucun, namazın ve sadakanın derecesinden daha fazîletli bir ameli haber vereyim?(Sahâbe): Evet, (bize haber ver ey Allah'ın elçisi!) dediler.Bunun üzerine Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- buyurdu ki:

- İki kişinin arasını düzeltmektir. Çünkü iki kişinin arasını bozmak, hâlika'nın tâ kendisidir. Hâlika saçı kökünden kazır demiyorum. Fakat dîni kökünden kazır.(Hâlika, saçı traş etmekte kullanılan ustura demektir.)

Not:
Hasan b. Ali ile kardeşi Hüseyin b. Ali -Allah onların hepsinden râzı olsun- arasında birbirlerini terketmelerine sebep olan bir söz cereyan etmişti. Hasan, kardeşini terkedişinin üzerinden üç gün geçince, Hüseyin otururken onun yanına gelip başının üzerinde durdu ve onu öpmeye başladı. Hasan oturunca, Hüseyin ona şöyle dedi:
- Senden önce davranmama ve senin için ayağa kalkmama engel olan şey; senin, benden daha çok fazîlete hak sahibi olmandır. Bu sebeple senin hak sahibi olduğun şeyde, seninle tartışmayı çirkin gördüm.....

 

Hakkı Savunan Adam
 

Kaynak: Editör:
 
 
 
Etiketler: Hayatı, Ramazanlaştırmak, 2,
Haber Videosu
Yorumlar
Orjinal İslam Yazarları
Misafir Kalemler
ASR'A DÜŞEN SÖZLER
Değer verdiklerin arasında Değersiz metalar olmasın, Samiriyi Samiri yapan Metaya verdiği değerdi...!!


HİKMET/HADİS
Said İbnu'l-As (radıyallahu anh) anlatıyor: Hz. Peygamber (aleyhissalatü vesselam) buyurdu ki: "Bir baba çocuğuna güzel ahlaktan daha üstün bir miras bırakamaz." { Tirmizi, Birr 33, (1953). } Yine Tirmizi'de, Cabir İbnu Semure'den gelen bir başka rivayette, Resulullah (aleyhissalatü vesselam) şöyle buyurur: "Kişinin çocuğunu bir kerecik terbiye etmesi, onun için bir Sa' miktarında yiyecek tasadduk etmesinden daha hayırlıdır."


Tarihe Göre Ara
Orjinal İslam Arşivi

dizin

,