Haber Detayı
08 Ocak 2019 - Salı 00:29 Bu haber 244 kez okundu
 
Kadın & İslam 22.Bölüm
 
 
KADIN & AİLE Haberi


Tekvir / (DeM) / Tefekkür
 

Hz. Ademden başlayan ve tarih boyunca çeşitli medeniyet ve kültürlerde kadın her daim tartışma konusu olmuş toplumları sarsmıştır... Bu sarsıntıya farklı bir şekilde dahil olup; (sorgulama babında) biz tekvir suresi ekseninde sarsılmaya devam ediyoruz.. Zira Rahman Tekvir suresinde; "Diri diri gömülen kız çocuğuna sorulduğu zaman, "Hangi günahtan dolayı öldürüldü?"  diye bildirirken çağımızda imansızlık bataklığına diri diri gömdüğümüz kız ve erkek çocukların hesabını nasıl vereceğiz? Aslında sorunun tesbiti kolayda asıl zor olan çözümün tesbiti...Sanırım yapmamız  gereken bataklık sineklerini değil, bataklığı kurutmak için çözüm üretmek... Çünkü içinde savrulduğumuz çağdaş medeniyet timsarları kişiliksiz ve kimliksiz nesiller meydana getirerek kendi çocuklarını dahi diri diri yemiştir ... 
 

Örnekleyerek yürüyelim mi; Okullarda çocuk yaşta kızlara ve erkek çocuklara erdemden yoksun bir öğütüm metodu uygulayarak tek dişli canavar olan çarpık bir medeniyet anlayışıyla ve bu isimle donanmış çatı altında(medeniyet!) daha çok özgürlük, daha bir çağdaş(!) edayla kız ve erkek çocuğu aralarında ülfet oluşturup, kişiliksiz ve silik bir nesil meydana getirmiştir ve fakat aklını uçkuruna bağlamış varlıkların; bu çağdaşlık naneleriyle uyuttukları nesilleri inşa ederken kendi eserleri olan bu çocukları ilkokul sıralarında uyuşturucuya alıştırarak ocakların nasıl söndürdüklerine yüzlerce kez şahid olmuşsunuzdur.Evet reyting sevdalılarının medyatik edayla tellalık yaptıklarında ve ballandıra ballandıra sundukları haberlerde şahitlik etmişsinizdir tekvir suresinden yansıyan taze haberlere...
 

Özgürlük adı altında nesilleri köleleştiren aşşağılıklar çogu kez açlık ve fakirlik korkusuyla onları zaafa uğratarak iffet ve haya kavramlarını ayaklar altına almasına sebeb olmuşlardır...Moda, mankenlik, güzellik yarışması vs aşşağılık maymunların iştahını kabartmasından öteye varmamış, henüz bluğ çağına eren kızlar malesef ana kucağı ve eğitiminden geçmeden çirkefliğin kucağına itilmiş sakız, araba ve birçok kokuşmuş malların tüketimi uğruna reklamların dergi   kapaklarının konu mankeni olmuştur. Kapitalist öğreti ve sevdiriler,  insan yığınlarından kişiliksiz ve kimliksiz bir hayat oluşturup şahsiyetsiz nesiller peyda etmiştir...Onur ve izzet yerini nefsi düşkünlüklere ve nihayetinde düş kırıklıklarına bırakmıştır...Esfele safilin varlıklar özbenliğini çalmış oldukları nesilleri köleleştirerek madde bağımlısı etmiştir.  Psikolojisi bozulmuş toplum eğrelti duran varlıklar haline getirilmiş, ve Ümmet üzerinde uygulamaya koyulan özgür birey adı altında tüm fitne ateşi arzı kasıp kavurmaya yetmiştir..
 

Bu pislikten neşet etmiş ucube sözde çağdaş medeniyet denilen zavallı güruha özellikle müslümanlar malesef asırlardır dahil ve alet olmuştur...Teyakkuz halinde olması gereken ebeveynler evlatlarını emanet bilinciyle sahiblenememişler ve Çağın Mev-udeleri evde babadan sevgi şefkat göremeyince elin erkeğinin yaldızlı laflarının cazibesine kendini kaptırarak meçhul girdaba doğru yol alagelmişlerdir. Sözüm ona o babalar ki; kızlarını erkek evlatları gibi işe ve dış dünyaya göndererek hayatın meçhul sayfalarına gömdüklerinin farkında bile olmamışlar. Kendisi evde oturup kızını ve çocuklarını çalıştıran nice babalar bilirim ki İşsizim diye kahve  köşelerinde pinekleyen  kızınıysa sokakta geçerken erkeklerin bakışından esirgemeyen ''ne var bunda herkes çalışıyor'' diyen cahil adamlarda bilirim!..
 

Peki ya dul kalmış zavallı Kadınlar...Çocuğuyla ortada yapayalnız bırakılan, ayakta kalabilmek için çalışmaktan başka çaresi olmayan  çaresiz bırakılan Kadınlar...? Annelik duygusuyla çocuğunu aç bırakmamak için işe giderken nice vahşi sırtlanların salyalarını akıttığı bu hanımlara ne demeli.? Nasıl hesap verilmeli diri diri insanların gömüldüğüne dair o çetin sual sorulduğunda, o gözlerin döneceği hesab deminde...Onurun ve izzetin kalabilmesi için Müslümanlar ne kadar ellerini kımıldattılar acaba... Bizim hesabımız oldukça kabarıktır bilesiniz! Allah kitapta ahrim 6 yla “Ey mü’minler! Kendinizi ve çoluk çocuğunuzu cehennem ateşinden koruyunuz.” buyururken ; Abdullah b. Ömer (r.a) Rasulullah (s.a.s)dan şöyle bir uyarıda bulunuyor!! "Dikkat edin,!! hepiniz çobansınız ve hepiniz idaresi altındakilerden sorumludur. İnsanlara hükmeden emir bir çobandır, tebâsından sorumludur.Erkek, ev halkı üzerinde bir çobandır ve onlardan sorumludur. Kadın, kocasının evi ve çocukları üzerinde bir çobandır ve onlardansorumludur.Hizmetçi efendisinin malı üzerinde çobandır ve onlardan sorumludur.Haberiniz olsun, hepiniz birer çobansınız ve hepiniz güttüklerinizden sorumlusunuz!." (Buhari-Müslim)
 

Hasılı kelam; İnsanlar Rabblerinin âyetlerini terk ettiler, Rabblerinin hayat programını reddettiler de kendilerini helâk  etmek isteyen şeytanî güçlere teslim oldular. Onlar da istedikleri gibi kulandılar onları. Mallarını aldılar yetmedi, evlâtlarına göz diktiler.Toplumu dört koldan kuşatan şeytan ve yarenleri,,ki bu canavarlar arza egemen olduğunu düşünen bu zan-lılar, bu ucube tanrı taslakları! kendilerine kul köle ettikleri yığınların dünyada sıfırı tüketmeleri için, dünyada acı bir hayat yaşamaları  için, kendi kendilerini yiyip bitirip mahvetmeleri, öbür tarafta da gayyaya yuvarlanmaları için onlara kendi öz evlâtlarını bile öldürmelerini tavsiye ettide, böylece bu şerli tavsiyeye uyanların üzerinde başarılı oldu. Hasib olanın huzurunda tekvir deki çetin soru suratlara çarpıldığında, kitaba dair hangi kuşanmışlığımızla ve elçiye kulak kabarttığımız hangi öğretimizle yanıtlayacağız bu soruyu... Vahiy ahlakına dair kızarmış bir yüzümüz olacakmı acep Rahmanın huzurunda...Ortalıkta cihad naraları atarken sokağındaki ve evindeki ve dahası bir adım uzaklıktaki odada bulunan çocuklarımıza dokunan ve yanan fitne ateşini harlayışlarımızın hesabını ellerimize sardığımız tesbih taneleriyle mi vereceğiz? yoksa gırtlaktan aşşağıya inmeyen okumalarla mı? 
 

(Bu bölüm zihnimde şekillenen anlık bir tefekkürdü Araştırmaya damlayan...Eminim ki sizin zihninizde, heybenizde/şahitliğinizde çok daha fazlası var Tekvir-den çağa yansıyan)

Ruveyda Çelik

Kaynak: Editör:
 
 
 
Etiketler: Kadın, &, İslam, 22.Bölüm,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
Kadın & İslam 23.Bölüm
Kadın & İslam 21.Bölüm
“Yoksa Onlar Cahiliye Hükmünü mü İstiyorlar?"
Kadınların İstihdamı Üzerinden İfsad Edilmek İstenen İslam Toplumları
Kulluk Ve Özgürlüğün Simgesi "Başörtüsü"
İfsad Tuzağındaki Aile Ve Kadın -8-
İfsad Tuzağındaki Aile Ve Kadın -7-
İfsad Tuzağındaki Aile Ve Kadın -6-
İfsad Tuzağındaki Aile Ve Kadın -5-
İfsad Tuzağındaki Aile Ve Kadın -4-
İfsad Tuzağındaki Aile Ve Kadın -3-
İfsad Tuzağındaki Aile Ve Kadın -2-
İfsad Tuzağındaki Aile Ve Kadın -1-
İslam'da Kadın -2-
İslam'da Kadın -1-
Mahremiyet...
Şeytanın Giremeyeceği Evler 21.Bölüm
Şeytanın Giremeyeceği Evler 20.Bölüm
Şeytanın Giremeyeceği Evler 19.Bölüm
Şeytanın Giremeyeceği Evler 18.Bölüm
Şeytanın Giremeyeceği Evler 17.Bölüm
Şeytanın Giremeyeceği Evler 16.Bölüm
Şeytanın Giremeyeceği Evler 15.Bölüm
Şeytanın Giremeyeceği Evler 14.Bölüm
Şeytanın Giremeyeceği Evler 13.Bölüm
Şeytanın Giremeyeceği Evler 12.Bölüm
Şeytanın Giremeyeceği Evler 11.Bölüm
Kadın & İslam 20.Bölüm
Kadın & İslam 19.Bölüm
Kadın & İslam 18.Bölüm
Kadın & İslam 17.Bölüm
Kadın & İslam 16.Bölüm
Kadın & İslam 15.Bölüm
Kadın & İslam 14.Bölüm
Kadın & İslam 13.Bölüm
Kadın & İslam 12.Bölüm
Kadın & İslam 11.Bölüm
Kadın & İslam 10.Bölüm
Kadın & İslam 9.Bölüm
Kadın & İslam 8.Bölüm
Kadın & İslam 7.Bölüm
Şeytanın Giremeyeceği Evler 10.Bölüm
Şeytanın Giremeyeceği Evler 9.Bölüm
Şeytanın Giremeyeceği Evler 8.Bölüm
Şeytanın Giremeyeceği Evler 6.Bölüm
Şeytanın Giremeyeceği Evler 5.Bölüm
Şeytanın Giremeyeceği Evler 4.Bölüm
Kadın & İslam 6.Bölüm
Kadın & İslam 5.Bölüm
Kadın & İslam 4.Bölüm
İslamda Toplum Ve Aile Düzeni 3.Bölüm
Şeytanın Giremeyeceği Evler 3.Bölüm
Kadın & İslam 3.Bölüm
Şeytanın Giremeyeceği Evler 2.Bölüm
İslamda Toplum Ve Aile Düzeni 2.Bölüm
Kadın & İslam 2.Bölüm
Şeytanın Giremeyeceği Evler 1.Bölüm
Kadın & İslam 1.Bölüm
Orjinal İslam Yazarları
Misafir Kalemler
ASR'A DÜŞEN SÖZLER
Nafile Yaşayanlar,Nafile İşlerle Yaşayıp Nafile Şekilde de Ölmeye Mahkumdurlar! İlim ögrenmek Farzdır!.İlmi aktarmak- amel etmek de Farzdır!! Aklı olan farzdan alacağı sevabın nafileden daha çok olduğunu hemen bilirde kärli is yapar!! İlim ögrenseydik "NAFILE BIR ÜMMET" olmazdık elbet... Bu nafile hallerden kurtulmadikca bu ümmetten ne köy olur ne kasaba!! Düsler ülkesine dair degil, İslam dünyasına dair ufkumuzu acmadıkca,, ne bizim nafile islerimiz biter,, ne de biz o dünyayı degistiren ümmet vasfına haiz olabiliriz... SONUÇ MU?!: “Görüp anlamadın mı ki Allah gökleri ve yeri, hikmetle ve ciddî bir maksat için yaratmıştır. Eğer dilerse sizi ortadan kaldırıp yepyeni bir halk getirir. Allah'a göre bu, sözü edilecek bir şey değildir.” (İbrahim/19-20) “Eğer topyekün seferber olmazsanız, Allah sizi acı bir azaba uğratır ve sizin yerinize başka bir topluluk getirir" ( Tevbe/39) YANİ ALLAH BAŞKA BIR KAVİM GETİRİR OLUR BITER!! SORU ŞU!!: Nafile miyiz! Degil miyiz! Ufkumuz ne? Bu gemi kırk delikle nereye gider?..


HİKMET/HADİS
en-Nu'man İbnu Beşir (radıyallahu anh) anlatıyor: "Ben Resulullah (aleyhissalatü vesselam)'ın minberinin yanında idim. Bir adam: -"Ben Müslüman olduktan sonra başka bir amelde bulunmamış olmama kıymet vermem, ancak hacılara su dağıtmam hariç" dedi. Bir diğeri: -"Ben de Müslüman olduktan sonra başka bir iş yapmamış olmama ehemmiyet vermem, ancak Mescid-i Haram'ı imar edip bakımını yapmam hariç" dedi. Bir üçüncüsü de: -"Allah yolunda cihad, söylediklerinizden daha üstün bir ameldir" dedi. Hz. Ömer (radıyallahu anh) onlara müdahale ederek konuşmalarını menetti ve: "Resulullah (aleyhissalatü vesselam)'ın minberinin yanında sesinizi yükseltmeyin, bugün cumadır. Namazı kılınca ben huzura girer, ihtilaf ettiğiniz hususu sorarım" dedi. Arkadan Cenab-ı Hakk şu ayeti indirdi: "Hacca gelenlere su vermeyi, Mescid-i Haram'ı onarmayı Allah'a ve ahiret gününe inananla, Allah yolunda cihad edenle bir mi tuttunuz? Allah katında bir olmazlar, Allah zulmeden milleti doğru yola eriştirmez. İnanan, hicret eden ve Allah yolunda mallarıyla, canlarıyla cihad eden kimselere Allah katında en büyük dereceler vardır. işte kurtulanlar onlardır" (Tevbe, 19-20)." { Müslim, İmare 111, (1879). }


Tarihe Göre Ara
Orjinal İslam Arşivi

dizin

,