Haber Detayı
13 Temmuz 2019 - Cumartesi 02:06 Bu haber 16 kez okundu
 
Ramazan'ı Din - lenerek Değerlendirelim 11
 
 
Râmazan İklimi Haberi


MAHALLE VE SEMTİ TEMİZLEMEK

Ramazan ayında insanların çöp torbalarını cadde ve sokaklara atmaları çoğalır. Ardından kediler bu çöp torbalarını açıp içerisindeki çöplerin dağıtırlar.Dolayısıyla bu durum, yoldan geçenleri rahatsız eder ve bundan da insanları rahatsız eden pis kokular meydana gelebilir.

Bu görüntü, yolları temizlemeyi ve yollardaki pislikleri gidermeyi teşvik eden İslâm dîninin öğretilerine ters düşmektedir. Eğer her âile, çöplerini tahsis edilen yerlere koymaya gayret ederse, bu gibi eziyetler meydana gelmeyecektir.

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

((الْإِيمَانُ بِضْعٌ وَسَبْعُونَ شُعْبَةً، أَعْلَاهَا قَوْلُ لَا إِلَهَ إِلَّا اللهُ، وَأَدْنَاهَا إِمَاطَةُ الْأَذَى عَنِ الطَّرِيقِ، وَالْحَيَاءُ شُعْبَةٌ مِنْ الْإِيمَانِ.)) [ متفق عليه ]

"Îmân, yetmiş küsür şubedir (haslettir).En yüksek derecesi, Lâ ilâhe illallah sözüdür.En düşük derecesi ise, (taş ve diken gibi) insanlara eziyet veren şeyleri yoldan uzaklaştırmaktır (gidermektir). Hayâ da îmândan bir şubedir."

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-, bu uygar görünüş ile îmân arasında nasıl bir bağlantı kurduğuna bir bakınız! İşte bu, İslâm dîninin büyüklüğüne ve hayatın bütün yönlerine önem verdiğine delâlet etmektedir.

Yine, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

(( بَيْنَمَا رَجُلٌ يَمْشِي بِطَرِيقٍ وَجَدَ غُصْنَ شَوْكٍ عَلَى الطَّرِيقِ فَأَخَّرَهُ فَشَكَرَ اللهُ لَهُ فَغَفَرَ لَهُ.)) [ متفق عليه ]

"(Önceki ümmetlerde) bir adam yolda yürürken yolun üzerinde dikenli bir dalı görünce onu uzaklaştırdı. Bunun üzerine Allah onun (bu küçük) amelini kabul edip onu bağışladı."

Yine, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

(( أَمِطِ الْأَذَى عَنِ الطَّرِيقِ، فَإِنَّهُ لَكَ صَدَقَةٌ.))
[ رواه البخاري في الأدب المفرد وصححه الألباني ]

"(Taş ve diken gibi) insanlara eziyet veren şeyleri yoldan uzaklaştır.Zirâ bunu yapman, senin için bir sadakadır."

Haddini Bilen Adam

 

Kaynak: Editör:
 
 
 
Etiketler: Ramazan'ı, Din, -, lenerek, , Değerlendirelim, 11,
Haber Videosu
Yorumlar
Orjinal İslam Yazarları
Misafir Kalemler
ASR'A DÜŞEN SÖZLER
Değer verdiklerin arasında Değersiz metalar olmasın, Samiriyi Samiri yapan Metaya verdiği değerdi...!!


HİKMET/HADİS
Abdullah İbnu Amr radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resülullah aleyhissalatu vesselam'a: "En efdal insan kimdir?" diye sorulmuştu. "Kalbi mahmüm (pak), dili doğru sözlü olan herkes" buyurdular. Ashab: "Doğru sözlülüğün ne demek olduğunu biliyoruz. Mahmümu'l-kalb ne demektir?" diye sordu. "(Mahmüm kalb), Allah'tan korkan tertemiz kalptir, içinde günah yoktur, zulüm yoktur, kin yoktur, hased yoktur" buyurdular." [Hadis No : 7256]


Tarihe Göre Ara
Orjinal İslam Arşivi

dizin

,