Haber Detayı
13 Temmuz 2019 - Cumartesi 02:51 Bu haber 9 kez okundu
 
Ramazan'ı Din - lenerek Değerlendirelim 18
 
 
Râmazan İklimi Haberi


İYİLİĞİ EMRETMEK KÖTÜLÜĞÜ ÖNLEMEK

Bu amel, Ramazan ve diğer aylarda yapılan en büyük hayır projelerinden birisidir.

Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:
يَا بُنَىَّ اَقِمِ الصَّلوةَ وَاْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَانْهَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَاصْبِرْ عَلى مَا اَصَابَكَ اِنَّ ذلِكَ مِنْ عَزْمِ الْاُمُورِ

"İyiliği emret, (gücün yettiği nisbette yumuşaklıkla ve hikmetle) kötülüğü önlemeye çalış. (İyiliği emredip kötülüğü önlemeye çalışırken) başına gelen sıkıntılara sabret. Doğrusu bunlar, azim (ve gayret) gerektiren şeylerdir." (LOKMAN/17)

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- de bu konuda şöyle buyurmuştur:

(( مَنْ رَأَى مِنْكُمْ مُنْكَرًا فَلْيُغَيِّرْهُ بِيَدِهِ، فَإِنْ لَمْ يَسْتَطِعْ فَبِلِسَانِهِ، فَإِنْ لَمْ يَسْتَطِعْ فَبِقَلْبِهِ، وَذَلِكَ أَضْعَفُ الْإِيمَانِ.)) [ رواه مسلم ]

"Sizden kim bir kötülük görürse, onu eliyle değiştirsin. Eğer eliyle değiştirmeye gücü yetmiyorsa diliyle değiştirsin (diliyle onun çirkin olduğunu söyleyip reddetsin). Diliyle de değiştirmeye gücü yetmiyorsa, kalbiyle onu çirkin görsün (ona buğzetsin). Bu ise îmânın en zayıf derecesidir (sevap bakımından en az olanıdır)."
Müslümanın, iyiliği emrederken ve kötülüğü önlemeye çalışırken yumuşak davranması gerekir.

Allah -azze ve celle- bu konuda şöyle buyurmuştur:
اِذْهَبَا اِلى فِرْعَوْنَ اِنَّهُ طَغى (43) فَقُولَا لَهُ قَوْلًا لَيِّنًا لَعَلَّهُ يَتَذَكَّرُ اَوْ يَخْشى (44) ]

"Firavun'a gidin, doğrusu o, (küfür ve zulümde) azmıştır (haddi aşmıştır). Ve ona yumuşak söz söyleyin, belki nasihat dinler veya (Rabbinden) korkar."

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- de bu konuda şöyle buyurmuştur:
(( وَالَّذِي نَفْسِي بِيَدِهِ لَتَأْمُرُنَّ بِالْمَعْرُوفِ وَلَتَنْهَوُنَّ عَنْ الْمُنْكَرِ أَوْ لَيُوشِكَنَّ اللهُ أَنْ يَبْعَثَ عَلَيْكُمْ عِقَابًا مِنْهُ ثُمَّ تَدْعُونَهُ فَلَا يُسْتَجَابُ لَكُمْ.)) [ رواه الترمذي حسنه ألباني ]

"Nefsim elinde olan Allah'a yemîn ederim ki ya iyiliği emreder ve kötülükten sakındırırsınız ya da Allah'ın, kendi katından size bir azap göndermesi pek yakındır.Sonra (azabını kaldırması için) O'na (çok) duâ edersiniz de duâlarınız kabul olunmaz."

 

Haddini Bilen Adam
 

Kaynak: Editör:
 
 
 
Etiketler: Ramazan'ı, Din, -, lenerek, , Değerlendirelim, 18,
Haber Videosu
Yorumlar
Orjinal İslam Yazarları
Misafir Kalemler
ASR'A DÜŞEN SÖZLER
Değer verdiklerin arasında Değersiz metalar olmasın, Samiriyi Samiri yapan Metaya verdiği değerdi...!!


HİKMET/HADİS
Said İbnu'l-As (radıyallahu anh) anlatıyor: Hz. Peygamber (aleyhissalatü vesselam) buyurdu ki: "Bir baba çocuğuna güzel ahlaktan daha üstün bir miras bırakamaz." { Tirmizi, Birr 33, (1953). } Yine Tirmizi'de, Cabir İbnu Semure'den gelen bir başka rivayette, Resulullah (aleyhissalatü vesselam) şöyle buyurur: "Kişinin çocuğunu bir kerecik terbiye etmesi, onun için bir Sa' miktarında yiyecek tasadduk etmesinden daha hayırlıdır."


Tarihe Göre Ara
Orjinal İslam Arşivi

dizin

,