Haber Detayı
18 Mayıs 2019 - Cumartesi 02:50 Bu haber 113 kez okundu
 
Ramazan'ı Din - lenerek Değerlendirelim 6
 
 
Râmazan İklimi Haberi


KURAN OKUYARAK SEVAPLARINI ARTTIR...

Müslüman âilenin, Ramazan projelerinden birisinin de, Ramazan ayında Kur'an-ı anlayarak okumak ve onu birkaç defa hatmetmek olmalıdır.

Çünkü Ramazan, Kur'an ayıdır. Nitekim Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-, (Ramazan ayında) Cebrail -aleyhisselâm- ile birlikte Kur'an'ı tekrar ederdi.

Bu ayda, her üç veya beş günde veyahut da haftada bir defa Kur'an'ı hatmetmek, kendisini Allah'a itaate ayıran kimse için pek zor değildir.

Bu davranış, sevapları kat kat arttırır.

Nitekim Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

(( مَنْ قَرَأَ حَرْفًا مِنْ كِتَابِ اللهِ فَلَهُ بِهِ حَسَنَةٌ، وَالْحَسَنَةُ بِعَشْرِ أَمْثَالِهَا، لَا أَقُولُ: ﮋ ﭑ ﮊ حَرْفٌ، وَلَكِنْ أَلِفٌ حَرْفٌ، وَلَامٌ حَرْفٌ، وَمِيمٌ حَرْفٌ.))
[ رواه الترمذي وصححه الألباني ]

"Kim, Allah'ın kitabından (Kur'an'dan) bir harf okursa, ona bir sevap verilir.Her sevap da on misliyle karşılık görür.Ben, Elif. Lâm. Mîm bir harftir, demiyorum.Fakat Elif bir harftir, Lâm bir harftir ve Mîm bir harftir, (diyorum)."

Kurana bakmak gözlere ferdir...Ama ibadet değildir..Ekran şövalyeleri ikiye ayrılmış.. Birileri sayfa çevir sevap alırsın der , diğerleri meal oku kuran okumuş olursun der.. Her ikiside Kuran-ı okunması gibi okumayı öğütlemezler....Kuran isimleri arasında bir ismi Müfesser,, bir başka isim olarakta Müfessir olarak kendini tanıtır...

Kuran zaten okumak demektir.. tilavet değildir..Okumak...Yani anlayarak okumak tertil üzre tane tane düşünerek okumak.....

Kur'an tertîl üzere nâzil olmuştur ki Hz. Peygamberde -as-;

"Allah, Kur'an'ı indirildiği şekilde okuyanı sever" sözleriyle Kur'an'ı tertîl ile okumayı teşvik etmişlerdir.. (İbnü'l-Cezerî, en-Neşr, I, 207)

İbn Kayyım ise nebevi olan bu teşfiği, Kuran okumanın özü olarak değerlendirip oda Oku-mayı aynı şekilde tarif ediyor..

"O'nun incelikleri üzerinde durun, kalbinizi onunla harekete geçirin"
(, Zâdü'l-Meâd, 1, 89)

Yüce Rahman Kurandaki ayeti kerimeyle Kuranı nasıl okumamız gerektiğini zaten net bir şekilde beyan buyuruyor ...

"Deki "Kuran'ı açık açık, tane tane (tertîl ile) oku." (Müzzemmil, 4)

 

Haddini Bilen Adam
 

Kaynak: Editör:
 
 
 
Etiketler: Ramazan'ı, Din, -, lenerek, , Değerlendirelim, 6,
Haber Videosu
Yorumlar
Orjinal İslam Yazarları
Misafir Kalemler
ASR'A DÜŞEN SÖZLER
Değer verdiklerin arasında Değersiz metalar olmasın, Samiriyi Samiri yapan Metaya verdiği değerdi...!!


HİKMET/HADİS
Abdullah İbnu Amr radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resülullah aleyhissalatu vesselam'a: "En efdal insan kimdir?" diye sorulmuştu. "Kalbi mahmüm (pak), dili doğru sözlü olan herkes" buyurdular. Ashab: "Doğru sözlülüğün ne demek olduğunu biliyoruz. Mahmümu'l-kalb ne demektir?" diye sordu. "(Mahmüm kalb), Allah'tan korkan tertemiz kalptir, içinde günah yoktur, zulüm yoktur, kin yoktur, hased yoktur" buyurdular." [Hadis No : 7256]


Tarihe Göre Ara
Orjinal İslam Arşivi

dizin

,